Aké doklady musíte mať v aute pri policajnej kontrole?
Každý vodič má zo zákona povinnosť mať v aute niekoľko dokladov. Policajti ich môžu skontrolovať, ak vás zastavia kvôli priestupku, ale aj pri bežnej kontrole. Je dobré mať prehľad v tom, čo od vás policajti môžu vyžadovať, aby ste v prípade potreby neboli zbytočne v strese. Za zabudnutý doklad vám totiž môže hroziť pokuta vo výške až do 100 eur. Čo by ste teda mali nosiť stále so sebou?
1. Vodičský preukaz
Vodičský preukaz pri sebe musíte mať vždy, keď sadnete za volant. Policajti môžu skontrolovať, či vozidlo, ktoré šoférujete, zodpovedá vodičskej kategórii v preukaze. Dajte si pozor na platnosť preukazu, ktorá je štandardne 15 rokov, respektíve 5 rokov pre väčšie vozidlá.
2. Technický preukaz vozidla (Osvedčenie o evidencii vozidla)
Technický preukaz obsahuje všetky technické údaje o vozidle a informácie o jeho majiteľovi. Je rozdelený na dve časti. Časť I je malá plastová kartička, ktorú musíte mať v aute. Časť II, známa aj ako „veľký techničák,“ je papier vo veľkosti A4, ktorý by ste mali nechávať doma. Zo zákona dokonca túto papierovú časť v aute mať nemôžete. Výnimkou je prípad, kedy vám po prihlásení auta ešte nebola doručená prvá časť. Vtedy sa policajtom preukážete veľkým techničákom.
3. Poistná zmluva (Zelená karta)
Každé motorové vozidlo jazdiace po verejných komunikáciách musí mať uzavreté povinné zmluvné poistenie (PZP). To kryje prípadné škody pri dopravných nehodách. Ako dôkaz o platnosti PZP slúži zmluva označujúca sa aj ako zelená karta. Nezabudnite, že povinné zmluvné poistenie musíte platiť každý rok.
4. Osvedčenie o technickej a emisnej kontrole
Osvedčenie o technickej a emisnej kontrole dokazuje, že auto prešlo kontrolou a je technicky spôsobilé na jazdenie po cestách. Vydá vám ho Stanica technickej kontroly (STK). Skladá sa z dvoch dokladov – časť A a časť B. Samozrejme, kontrola musí byť platná – štandardne platí 2 roky, pri novo prihlásenom aute a malom motocykle sú to 4 roky.
5. Občiansky preukaz
Občiansky preukaz sa síce neuvádza ako povinný doklad v aute, policajt ho od vás ale môže vyžadovať pre preukázanie totožnosti a porovnanie s vodičským preukazom. Pri jazdení by ste ho preto mali mať pri sebe.
6. Ďalšie doklady, ktoré môžete potrebovať
Špecifické skupiny vodičov môžu potrebovať aj ďalšie doklady. Vodiči z povolania, vodiči vo veku nad 65 rokov a vodiči skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE potrebujú aj doklad o zdravotnej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti. V niektorých prípadoch môžete potrebovať aj zvláštne povolenie na užívanie pozemných komunikácií či iné doklady ustanovené osobitným predpisom.
7. Formulár o dopravnej nehode (nepovinné)
Tlačidlo Správa o nehode od vás policajti pri bežnej kontrole chcieť nebudú a nie je súčasťou povinnej výbavy. Je však dobré mať ho vždy po ruke v aute. V prípade nehody ste totiž povinní vyplniť ho pre nahlásenie škody poisťovni. Vydáva ho poisťovňa, ale môžete si ho aj stiahnuť online a vytlačiť. Odporúčame mať v aute dve kópie – jednu pre vás a jednu pre ďalšieho účastníka prípadnej nehody.