Skip links

Alkohol za volant nepatrí. Na čo si dať pozor a aká je tolerancia?

Alkohol za volant nepatrí. Na čo si dať pozor a aká je tolerancia?

Alkohol a šoférovanie nejde dokopy. Vodiči pod vplyvom ohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky a riskujú odobratie vodičského preukazu či dokonca väzenie. Aj napriek tomu sa každoročne nájdu tisícky vodičov, ktorí sadnú za volant „po poháriku.“

V našom článku sme sa pozreli, na čo si šoféri majú dávať pozor v súvislosti s alkoholom – ako dlho trvá, kým z tela alkohol vyprchá aj to, aká je povolená tolerancia v jednotlivých štátoch.

Na Slovensku je nulová tolerancia, ale…

Podľa zákona o premávke a pozemných komunikáciách nemôže šofér viesť motorové vozidlo v čase, keď môže byť pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. To znamená, že zo zákona platí na Slovensku nulová tolerancia alkoholu.

Avšak, polícia na Slovensku toleruje dychovú skúšku pod 0,14 mg/l, čiže 0,29 ‰. Je to kvôli tzv. fyziologickej odchýlke a polícia vás v takom prípade pustí ďalej.

Ak nafúkate od 0,29 ‰ do 1 ‰, považuje sa to za závažný priestupok. Polícia vám na mieste zadrží vodičský preukaz a nevyhnete sa ani pokute. Tá sa pohybuje od 150 do 1000 €. Okrem toho hrozí aj zákaz činnosti viesť motorové vozidlo až na päť rokov.

Hodnota alkoholu v krvi nad 1 ‰ je už trestný čin. Okrem pokuty a odobratia vodičského preukazu hrozí trest odňatia slobody až na 12 mesiacov.

Tolerancia v okolitých štátoch

V jednotlivých štátoch EÚ je alkohol za volantom posudzovaný rôzne – najčastejšia je pritom tolerovaná hranica 0,5 ‰.

  • Česká republika – tolerovaná hranica 0,0 ‰
  • Maďarsko – tolerovaná hranica 0,0 ‰
  • Poľsko – tolerovaná hranica 0,2 ‰
  • Rakúsko – tolerovaná hranica 0,5 ‰
  • Ukrajina – tolerovaná hranica 0,0 ‰
  • Chorvátsko – tolerovaná hranica 0,5 ‰
  • Nemecko – tolerovaná hranica 0,5 ‰
  • Taliansko – tolerovaná hranica 0,5 ‰
  • Bulharsko – tolerovaná hranica 0,5 ‰
  • Grécko – tolerovaná hranica 0,5 ‰

Kedy môžem šoférovať?

Večer ste si vypili a na druhý deň potrebujete sadnúť za volant? Mali by ste si dávať pozor na zostatkový alkohol. Aj keď sa cítite triezvo, vo vašej krvi sa môže stále nachádzať a dychové testy to odhalia.

To, ako dlho sa drží alkohol v krvi záleží od vašej hmotnosti, množstva alkoholu, veku, ale aj vášho organizmu. Na internete nájdete množstvo alkohol kalkulačiek, ktoré vám môžu vypočítať, kedy približne môžete sadnúť za volant. Dávajte si ale pozor! Sú len orientačné a keďže každé telo je iné, nemôžete sa na ne spoliehať.

Dobrým pomocníkom môže byť alkohol tester, ktorý si môžete kúpiť aj vy. Meria alkohol priamo z vášho dychu a vy zistíte, či môžete šoférovať. Profesionálne alkohol testery sa pohybujú rádovo v stovkách eur. Orientačné digitálne alkohol testery ale môžete kúpiť už od 10 eur. Neposkytnú vám tak spoľahlivé údaje ako tie profesionálne, no stále sú presnejšie ako online kalkulačky či vlastný pocit.

Alkohol testery v AUTOTECHNE

Z čoho všetkého môžem „nafúkať“?

Pozitívny test na alkohol v krvi môžete mať aj v prípade, že ste alkohol vôbec nekonzumovali. Existujú potraviny, po ktorých môžete „nafúkať“ až 0,5 ‰. Mali by ste si dávať pozor na sladké tyčinky, nanuky, nealkoholické pivo (ak na ňom nie je uvedené 0,0%), niektoré druhy liekov či ústnu vodu. Ak máte v dychu alkohol, môžete požiadať o opakovaný test po 15 minútach. Ak bol test pozitívny kvôli potravinám bez obsahu alkoholu, mal by vyjsť negatívny.

Return to top of page