Ako jazdiť bezpečne v zime? 7 tipov pre vodičov na šmykľavej ceste

Zima je obdobie, ktoré si od vodičov vyžaduje maximálnu pozornosť a opatrnosť. Aj skúšených šoférov môže prekvapiť nečakaná námraza, nepredvídateľné počasie či šmykľavý sneh. Auto sa v zime správa inak ako v lete a na to treba pamätať. Prinášame vám 10 tipov, ako jazdiť bezpečne, keď teplota klesne.

1. Kvalitné pneumatiky sú základ

Kvalitné zimné pneumatiky sú základom bezpečnej jazdy. Vymeniť ich treba včas. Aj keď zákon prikazuje používanie zimných pneumatík len ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu či ľadu, odporúčame prezuť auto oveľa skôr. Dobrým pravidlom je prezúvať, ak teplota pravidelne klesá pod 7 °C.

Nezabudnite, že pneumatiky treba raz za čas vymeniť za nové. Staré pneumatiky majú horšiu priľnavosť, horšiu brzdnú dráhu a celkovo – v zime je jazda na nich nebezpečnejšia. Pneumatiky by ste mali pred prezutím skontrolovať – pozrieť či nie sú poškodené a ako je na tom hĺbka dezénu. Ak majú viac ako 5 rokov, odporúčame vám nechať ich skontrolovať odborníkom, aby ste vedeli, v akom sú stave.

Muž kontrolujúci pneumatiky

2. Jazdite plynule

Kľúčom k bezpečnej jazde na povrchu, ktorý môže byť šmykľavý, je plynulosť. Prudké brzdenie, či trhavé pohyby volantom môžu ľahko spôsobiť, že pneumatiky stratia trakciu a auto sa stane nekontrolovateľné. Každé otočenie kolesa, zrýchľovanie aj stlačenie brzdového pedálu by preto malo byť jemné a postupné, ideálne s dostatočným časovým predstihom.

3. Radšej spomaľte a udržujte si odstup

V zime je lepšie spomaliť, ako riskovať stratu kontroly nad vozidlom. Dodržujte predpísanú rýchlosť a prispôsobte ju aktuálnym podmienkam. Najmä do zákrut vchádzajte pomalšie, aby vás nečakane neprekvapil zľadovatený úsek.

Nezabúdajte na to, že sa brzdná dráha na zasnežených a zamrznutých cestách výrazne predlžuje. Udržiavajte si preto väčší odstup od vozidla pred vami, ideálne dvojnásobný v porovnaní s jazdou na suchu.

Šoférovanie v zime

4. Do kopca choďte bez zastavenia

Ak zastavíte na zľadovatelom kopci a nemáte pohon všetkých štyrich kolies, pravdepodobne sa ďalej nedostanete. Myslite na to počas celej cesty a snažte sa vyjsť kopec pomaly, plynule a bez zastavenia. Ak už musíte zastaviť a následne sa neviete rozbehnúť, zrejme sa budete musieť otočiť.

5. Brzdite motorom

Pri zjazdoch z kopca je lepšie využíť motorovú brzdu namiesto stláčania brzdového pedála. Stačí, ak preradíte na vyšší rýchlostný stupeň, motor sa dostane do vyšších otáčok a auto začne spomaľovať. Znížite tým riziko šmyku a udržíte lepšiu kontrolu nad vozidlom.

Auto v zime

6. Pozor na čierny ľad

Poľadovicu nie vždy vidíte okom spoza volantu. Môže sa stať, že aj cesta, ktorá vyzerá v poriadku, je v skutočnosti hotové klzisko. Takáto poľadovica sa označuje ako čierny ľad a ide o extrémne tenkú vrstvu ľadu, ktorá pokrýva vozovku. Sledujte preto teplotu vzduchu. Pamätajte, že vozovka môže mať inú teplotu ako okolitý vzduch a čierny ľad sa môže vyskytnúť aj pri 4 °C.

Čierny ľad sa najčastejšie vyskytuje v údoliach, tienistých úsekoch, okolí vodných pôch alebo mostoch. Po takýchto miestach preto radšej jazdite opatrne a to aj v prípade, že sa vám nezdá, že vozovka je namrznutá.

7. Pozor na viditeľnosť

Viditeľnosť je pre bezpečnú jazdu kľúčová. Pred každou jazdou auto dôkladne oškrabte ľad zo všetkých skiel. Zamrznuté okná môžu vytvoriť pomerne veľa mŕtvých uhlov, preto nestačí vytvoriť malé “okienko” na čelnom skle. Odstráňte z auta sneh, a to aj zo strechy a kapoty, aby sa počas brzdenia nezosunul na predné sklo.

V zime je kvôli počasiu často zhoršená viditeľnosť. Niektorí vodiči stále zabúdajú na používanie hmloviek. Tie vám pomôžu počas silnej hmly, no môžu byť užitočné aj pri hustom snežení. Nezabúdajte ich však neskôr vypnúť, aby ste zbytočne neoslňovali ostatných.