Ako zvládnuť šmyk? Kľúčové rady pre bezpečnú jazdu

V zime a za daždivého počasia je šmyk jednou z najnebezpečnejších situácií, ktorým vodič čelí. Náhla strata kontroly nad vozidlom môže mať nepríjemné následky, preto je dôležité vedieť, ako sa správne zachovať. Pochopenie toho, ako šmyk vzniká a ako správne reagovať výrazne zvýši vašu bezpečnosť na cestách.

Ako sa vyhnúť šmyku?

Najlepší spôsob, ako zvládnuť šmyk, je vyhnúť sa mu úplne. Kľúčom je prispôsobiť jazdu podmienkam a dodržiavať základné pravidlá:

  1. Správne pneumatiky – Pravidelne kontrolujte stav vašich pneumatík a ak sa vám nezdajú, radšej kúpte nové. Nezabudnite na včasné prezutie.
  2. Správna rýchlosť – Ak vonku prší alebo sa teplota blíži k nule, spomaľte. Aj keď vozovka na prvý pohľad nevyzerá namrznutá, môže sa na nej nachádzať tenká vrstva ľadu.
  3. Plynulosť jazdy – Každý manéver, ktorý robíte, robte plynule. Či už ide o pohyby volantom, brzdenie alebo zrýchľovanie. Snažte sa predvídať a obmedziť prudké pohyby.
  4. Bezpečná vzdialenosť – Zvýšte vzdialenosť medzi vami a ďalším vozidlom, aby ste v prípade brzdenia mali dostatočný čas na reakciu.

smyk-title (1).jpg (2.03 MB)

Nie je šmyk ako šmyk

So šmykom auta to nie je také jednoduché. Existuje totiž viac druhov šmykov a každý si vyžaduje trochu inú techniku zvládnutia. Šmyky môžeme rozdeliť na nedotáčavý a pretáčavý. Pri nedotáčavom strácajú trakciu predné kolesá a vyskytuje sa najčastejšie pri autách s predným pohonom. Pretáčavý šmyk spôsobuje stratu priľnavosti zadných kolies a je typický pre vozidlá s pohonom zadných kolies.

Nedotáčavý šmyk

Ide o najčastejší druh šmyku, ktorý sa týka najmä áut s predným pohonom. Spoznáte ho tak, že auto nereaguje na zatáčanie volanom. Vozidlo ide vpred, pretože predné kolesá stratili trakciu. Zadná časť auta však zostáva stabilná.

Nedotáčavosť sa vyskytuje najčastejšie pri prudkom vjazde do zákruty na klzkom alebo mokrom povrchu. Vplyv môže mať aj nadmerná hmotnosť v zadnej časti auta, ktorá znižuje tlak na predné kolesá.

nedotacavy-smyk-1024x662.jpg (255 KB)

Ako zvládnuť nedotáčavý šmyk?

Niektorí vodiči sa pri šmyku snažia inštinktívne viac vytočiť volant alebo prudko brzdiť. To však môže situáciu len zhoršiť. Postupovať by ste mali nasledovne:

  1. Uvoľnite plyn – jemne uvoľnite plynový pedál. Hmotnosť vozidla sa presunie dopredu a pneumatiky získajú lepšiu priľnavosť.
  2. Volant držte stabilne – nesnažte sa viac vytočiť volant, držte ho stabilne v smere jazdy.
  3. Počkajte na obnovenie trakcie – trakcia kolies by sa mala obnoviť a auto začne reagovať na volant.

Pretáčavý šmyk

Pretáčavý šmyk sa najčastejšie vyskytuje pri autách s pohonom zadných kolies, no môže sa vyskytnúť aj pri iných vozidlách. Spoznáte ho tak, že zadné kolesá stratia priľnavosť k vozovke a zadná časť auta sa v zákrute točí do strany.

pretacavy-smyk-1024x662.jpg (277 KB)

Ako zvládnuť pretáčavý šmyk?

Pravidlá pretáčavého šmyku sú trochu odlišné v porovnaní s nedotáčavým. Nemali by ste prudko brzdiť ani prudko hýbať volantom. Postupujte takto:

  1. Uvoľnite plyn – Tým, že auto spomalí, zadné kolesá získajú lepšiu trakciu.
  2. Kontrujte volantom – Plynule otočte volant v smere, ktorým sa posúva zadná časť vozidla. Ak ide doprava, vytočte volant doprava. V prípade jazdy do zákruty to môže znamenať vytočiť volant do opačnej strany, ako smeruje zákruta. Pripravte sa na to, že zadnú časť auta môže hodiť do opačnej strany a vy budete musieť nasledovať s vytočením volantu.
  3. Počkajte na obnovenie trakcie – otočenie kolies a spomalenie by malo obnoviť trakciu a môžete pokračovať v jazde.

smyk-02 (1).jpg (568 KB)

Záver

Šmyk môže byť stresujúci a nebezpečný, no správna príprava vám umožní zvládnuť ho s väčším pokojom. Dôležité je zachovať rozvahu a konať plynule, neunáhlene. Ak ste sa nikdy do šmyku nedostali, môžete si vyskúšať, ako sa auto v takých situáciách správa na bezpečných miestach – napríklad na prázdnom zamrznutom parkovisku. Ešte lepším spôsobom, ako sa pripraviť na krízové situácie je jazda na škole šmyku s profesionálnym inštruktorom.