Poškodené čelné sklo: Čo robiť a koľko to bude stáť?

Poškodenie čelného skla je bežný problém, ktorý môže postihnúť každého vodiča. Stačí malý kamienok odletený od auta pred vami a na skle sa objaví prasklina či škrabanec. Aj keď sa to môže zdať ako drobný incident, nemali by ste nad tým len mávnuť rukou a treba mu venovať pozornosť.

prasklina-title-1024x576.jpg (351 KB)

Prečo je poškodené čelné sklo problematické?

Malá prasklina na čelnom skle sa nemusí zdať ako veľký problém. Jej opravu by ste však nemali zbytočne odkladať. Každá prasklinka sa môže pod vplyvom vetra, nečistôt a teploty zväčšovať. V konečnom dôsledku vás jej neskorá oprava môže stáť viac peňazí a možno aj bezpečie v aute.

Navyše, jazda s prasknutým čelným sklom vás môže stáť pokutu a dokonca aj techničák. Podľa vyhlášky 134/2018 Z. z. sa vozidlo s poškodeným sklom môže považovať za technicky nespôsobilé na jazdu v jednom z týchto prípadov:

  • ak sa bezprostredne pred vodičom nachádza poškodenie väčšie ako 20 mm,
  • ak sa v zóne čistenia stieračmi nachádza viac ako 5 poškodeníväčších ako 20 mm,
  • ak sa v zóne čistenia stieračmi nachádza poškodenie väčšie ako 50 mm.

prasklina-2 (1).jpg (437 KB)

Preplatí mi prasknuté čelné sklo poisťovňa?

Poškodené čelné sklo vám teoreticky môže byť preplatené z povinného zmluvného poistenia. Na to ale potrebujete dokázať, kto je vinník nehody a tu sa dostávame k problému. Odletený kamienok, ktorý spôsobil prasklinu si často okamžite ani nevšimnete. A ak si ho všimnete, museli by ste zastaviť vodiča, od ktorého kamienok odletel, aby vám to preplatilo jeho PZP. Výhodou môže byť, ak poškodenie zachytila kamera v aute, to sa však pri malom kamienku nemusí podariť.

Prasknuté čelné sklo vám poisťovňa preplatí, ak máte uzavreté havarijné postenie alebo si v rámci PZP dokúpite doplnkové poistenie pre tento prípad. Jednoducho ho potom nahlásite ako poistnú udalosť, zdokumentujete a poisťovni pošlete faktúru. Nemusíte pritom dokazovať vinníka.

prasklina-01 (1).jpg (262 KB)

Prvá pomoc pri praskline čelného skla

Kamienok vám poškodil čelné sklo. Čo teraz s ním? Ako dočasné riešenie môže pomôcť prelepiť prasklinu priehľadnou lepiacou páskou, ktorá zabráni vniknutiu vody a nečistôt. To ale platí len v prípadoch, ak je auto stále považované za technicky spôsobilé podľa zákona, ako sme písali vyššie. Riešenie s lepiacou páskou je iba dočasné, aby ste mohli doraziť na cieľové miesto. Potom by ste mali poškodenie čo najskôr vyriešiť.

Oprava alebo výmena skla?

Pri prasklinách máte v zásade dve možnosti – oprava alebo výmena celého skla. Záleží to od umiestnenia praskliny, jej veľkosti a hĺbky. Menšie praskliny mimo zorného poľa sa vám môže podariť aj svojpomocne.

Oprava poškodeného skla doma

Ak je prasklina menšia ako 2,5 centimetra a nie je blízko okraju čelného skla, môžete ju skúsiť opraviť doma. Takáto oprava je lacnejšia ako výmena skla či oprava v autoservise. Použiť na to môžete sadu Quixx Oprava čelného skla, ktorú kúpite v predajniach AUTOTECHNA Baránek. Ako na to si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Oprava poškodeného skla v autoservise

Väčšie poškodenia čelného skla si budú vyžadovať profesionálny prístup. Čo najskôr by ste mali navštíviť autoservis, kde zhodnotia rozsah škody. Následne vám odporučia, či je sklo možné opraviť alebo bude potrebné ho vymeniť. Problematické sú dlhé praskliny, hlboké ryhy, poškodenia blízko okraju čelného skla a poškodenia v zornom poli pred vodičom.

prasklina-3 (1).jpg (690 KB)

Koľko stojí oprava a výmena prasknutého čelného skla?

Cena za prasknuté čelné sklo záleží prípad od prípadu. Oprava praskliny v servise sa pohybuje okolo 30 – 60 eur. Výmena celého čelného skla je podstatne drahšia záležitosť a cena záleží na konkrétnom aute. Pri starších autách sa pohybuje v stovkách eur. Za novšie autá s čelným sklom so senzormi a kamerami môžete zaplatiť aj viac ako 1000 eur.

Naša rada:
Pri výmene čelného skla neodporúčame ísť po najnižšej cene. Najmä ak máte auto so senzormi umiestnenými na čelnom skle. Sklo je takmer nemožné namontovať na rovnaké miesto, preto je potrebné, aby sa kamery a senzory opätovne kalibrovali. Aj milimetrové posunutie môže spôsobiť odchýlky a nepresnosť senzorov. Nie všetky servisy túto kalibráciu po výmene skla vykonávajú.