Skip links

Syntetický alebo minerálny motorový olej: Aký je medzi nimi rozdiel a ktorý vybrať?

Syntetický alebo minerálny motorový olej: Aký je medzi nimi rozdiel a ktorý vybrať?

Pri kúpe motorového oleja sa môžeme stretnúť s veľkým počtom rôznych druhov, ktoré sa navzájom líšia vlastnosťami aj špecifikáciami. Občas môže byť zložité sa medzi nimi vyznať. Podľa čoho by ste si mali vybrať olej do auta a aké rozdiely medzi jednotlivými typmi vlastne sú?

Motorové oleje môžeme rozdeliť do dvoch veľkých skupín – syntetické a minerálne oleje. Tieto dva druhy sa líšia cenou, kvalitou, ale aj samotným spôsobom výroby – kým minerálny olej je prírodný, syntetický sa vyrába syntézou.

Minerálny olej

Minerálny olej sa získava priamo z ropy. Prostredníctvom chemických procesov ako rafinácia alebo hydrokrakovanie sa z nej odstraňujú nežiadúce zložky. Minerálne oleje sa dnes využívajú najmä pre staršie typy áut, pretože v porovnaní so syntetickými olejmi sú pomalšie a negatívne sa podpisujú na výkon aj spotrebu auta. Ich jediná výhoda spočíva v nižšej cene.

„Minerálne oleje sú v prípade automobilov stále menej dôležité, pretože nie sú tak výkonné,“ vysvetľuje Oliver Kuhn z olejového laboratória výrobcu LIQUI MOLLY. „Moderné motory vyžadujú od oleja omnoho viac ako staré motory. Tieto požiadavky dokážu splniť len syntetické oleje.“

Syntetický olej

Syntetické oleje nie sú vyrábané priamo z ropy. Ako už názov napovedá, získavajú sa syntézou a skladajú sa z rôznych chemických zlúčenín. Základový olej tak nie je závislý od kvality ropy a vo výsledku obsahuje menej nečistôt. Jeho najväčšia výhoda je v lepších chemických a mechanických vlastnostiach, ktoré sa prejavia vo viacerých oblastiach:

  • nižšia spotreba paliva,
  • vyšší výkon motora,
  • lepší studený štart,
  • lepšia ochrana motora,
  • predĺženie životnosti oleja,
  • nie je potrebné ho tak často vymieňať,
  • šetrnejší k životnému prostrediu.

Polosyntetický olej

Stretnúť sa môžete ešte s jedným druhom – polosyntetický olej. Ten vzniká zmiešaním syntetického a minerálneho oleja. Predstavuje akúsi strednú cestu, kedy zmiešanina poskytuje väčšiu ochranu ako samostatný minerálny olej. Oliver Kuhn ale poznamenáva, že „polosyntetické oleje hrajú na trhu stále menšiu rolu, pretože ani u nich nie je výkon kvôli obsahu minerálov dostatočne vysoký.“

PAO alebo HC syntetický olej?

Syntetický a polo syntetický olej môžeme ďalej rozdeliť podľa spôsobu výroby. PAO olej prišiel na trh v 70. rokoch. Ide o veľmi čistý a výkonný olej, ktorého výroba je ale veľmi drahá. HC olej sa vyrába hydrokrakovaním a ide o modernejší druh výroby, ktorý vznikol v 90. rokoch. Keďže ide o modernejšie oleje, pre moderné motory ponúkajú najlepší výkon.

Aký motorový olej teda vybrať?

V prvom rade záleží na tom, aké auto máte. Pre staršie motory je vhodný minerálny olej, pre tie novšie syntetický, respektíve polosyntetický. Mali by ste sa riadiť pokynmi výrobcu – v servisnej knižke sa dočítate, aký olej odporúča. Pokiaľ ale vlastníte novšie auto, vo všeobecnosti odporúčame priplatiť si a kúpiť kvalitný syntetický olej.

A aký druh syntetického oleja vybrať? V tomto prípade už nie je tak dôležitý spôsob ich výroby, ale skôr parametre a tiež pridané aditíva. „Dnes sú okrem vlastného oleja najdôležitejšou zložkou motorového oleja,“ hovorí Oliver Kuhn. „Práve tie tvoria veľkú časť výkonu motorového oleja. U niektorých veľmi moderných motorových olejov je skutočný olej o niečo viac než len nosná kvapalina pre aditivačné balíčky.“

Return to top of page