Skip links

Zápach z klimatizácie v aute: Ako sa ho svojpomocne zbaviť?

Zápach z klimatizácie v aute: Ako sa ho svojpomocne zbaviť?

Leto sa nám pomaly blíži a s ním aj vysoké teploty. Klimatizácia v aute je v tomto období na nezaplatenie a zrejme ju budete zapínať stále častejšie. Môže sa vám ale stať, že po zimnej odstávke začne klimatizácia poriadne zapáchať. To pôsobí nekomfortne pre váš nos a dokonca môže uškodiť vášmu zdraviu.

Prečo klimatizácia smrdí?

Za zápach v klimatizácii môžu najmä plesne a baktérie, ktoré sa usadili vo vetracích otvoroch. Vo vlhkom prostredí klimatizácie sa im darí a začínajú rásť. Najproblematickejšie je pritom zimné obdobie, kedy je vo vzduchu omnoho viac baktérii a klimatizáciu vôbec nepoužívate. Aj preto najčastejšie začína klimatizácia zapáchať na jar.

Dýchanie plesní a baktérii usadených v klimatizácii je nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné pre naše zdravie. Týka sa to najmä astmatikov, alergikov a malých detí. Smrad v klimatizácii zároveň často znamená aj jej znížený výkon a to je niečo, čo v lete určite neoceníte. Nemali by ste ho preto podceňovať a o svoju klimatizáciu by ste sa mali starať. Aké možnosti máte?

Svojpomocné čistenie klimatizácie

Klimatizáciu môžete vyčistiť svojpomocne doma. Na trhu nájdeme množstvo dostupných produktov, ktoré pomôžu odstrániť zápach v aute. Môže ísť o prípravky, ktoré vstrekujete do výstupov klimatizácie, pohlcovače pachov v spreji alebo prípravky, ktoré jednoducho umiestnite v interiéri auta a necháte pôsobiť. Každý prípravok obsahuje návod, vďaka ktorému zvládne čistenie klimatizácie každý. Produkty, ktoré odporúčame, nájdete v našom špeciálnom letáku alebo sa o nich môžete poradiť u nás na predajni.

Profesionálne čistenie ozónom

Ak chcete siahnuť po niečom účinnejšom, môžete si dať vyčistiť klimatizáciu v odbornom servise. Najčastejšie sa pritom používa čistenie ozónom. Technici vháňajú do vášho auta ozón pomocou špeciálneho prístroja. Ozón sa vyznačuje mimoriadne silnými dezinfekčnými a oxidačnými účinkami a zničí 99,9% baktérii, vírusov a plesní. Zároveň ničí aj zápachy iného pôvodu ako napríklad zafajčený interiér. Ide o najúčinnejšiu metódu, ako sa zbaviť zápachu, baktérii a plesne v klimatizácii.

Čistenie klimatizácie a interiéru ozónom robia skúsení technici aj v našom autoservise AUTOTECHNA Baránek vo Zvolene.

Autoservis AUTOTECHNA Baránek

Nezabudnite na kontrolu kabínového filtra

Či už sa rozhodnete vyčistiť si klimatizáciu doma alebo to necháte na profesionálov, nemali by ste následne zabudnúť ani na kontrolu kabínového filtra. Aj ten môže mať svoj podiel na znečistení klimatizácie a zápachu v aute. Vyberte kabínový filter a vyčistite ho – buď vyklepaním alebo ho jednoducho povysávajte vysávačom. Ak je už starší a príliš zanesený, odporúčame vám kúpiť si nový. Siahnite po type s aktívnym uhlím, ktorý lepšie chráni klimatizáciu a pohlcuje pachy.

Return to top of page