Skip links

Kedy prezuť auto na zimné pneumatiky? (Zima 2021)

Kedy prezuť auto na zimné pneumatiky? (Zima 2021)

Zima sa nám blíži a vodiči áut sa na ňu musia pripraviť. To najdôležitejšie je včas prezuť letné pneumatiky za zimné – vyhnete sa tak pokute aj nebezpečenstvu, ktoré vyplýva z jazdenia po zmrznutej ceste na letných pneumatikách.

Prečo je dôležité prezuť včas?

Používanie letných pneumatík na zamrznutej ceste je nebezpečné. Keďže majú nižší valivý odpor a menej hlboký dezén, horšie priliehajú k zasneženej ceste. V zime majú horšie jazdné vlastnosti a dlhšiu brzdnú dráhu. Na ceste s nimi môžete ľahko dostať šmyk.

Letné pneumatiky by ste ale nemali používať ani v prípade, že na vozovke nie je sneh alebo ľad. Sú určené len do teplého počasia a vytvorené z tvrdšej zmesi, ktorá je náchylnejšia na nízke teploty. Pneumatika kvôli tomu stráca trakciu a v nízkych teplotách sa tiež rýchlejšie opotrebováva.

Legislatíva pre rok 2021

Prezuť na zimné pneumatiky vyplýva zo zákona. Zimné pneumatiky musíte mať na osobnom aute vždy, keď sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Ak tento zákon nebudete rešpektovať hrozí vám pokuta do výšky 50 eur a zákaz pokračovať v jazde.  

A aká je prax?

Zákon je jedna vec, reálna prax druhá. Pri prezúvaní na zimné pneumatiky by sme sa mali v prvom rade spoliehať na zdravý rozum. Mnoho vodičov prezúva pneumatiky v priebehu októbra. Dôležité ale je sledovať denné teploty. Ak prezujete na zimné pneumatiky príliš skoro, môžu sa rýchlejšie opotrebovať, pretože im neprospievajú vysoké teploty.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ideálny čas na prezutie na zimné pneumatiky je v čase, keď denné teploty klesajú pod +7°C. Počasie sa ale vie zmeniť zo dňa na deň, preto radšej sledujte predpoveď, aby vás jedného dňa neprekvapili mínusové teploty.

Kedy je čas kúpiť nové pneumatiky

Pred tým, ako prezujete pneumatiky si skontrolujte ich stav a hĺbku dezénu. Staré a opotrebované pneumatiky môžu byť veľmi nebezpečné. Zimná pneumatika musí mať zo zákona hĺbku dezénu aspoň 3 mm – ide ale o hraničnú hĺbku, preto sa odporúča, aby ste ju vymenili už pri 4 mm dezéne.

Okrem hĺbky dezénu nezabudnite skontrolovať aj celkový stav pneumatiky – či nie je poškodená alebo nerovnomerne opotrebovaná. Dôležité je tiež sledovať jej vek. V prípade, že na aute nejazdíte často, môže vyzerať aj staršia pneumatika použiteľne a bez opotrebovaní. Nové pneumatiky vám odporúčame kúpiť, ak sú staršie ako 8 rokov bez ohľadu na stav. Gumová zmes totiž postupne starne a stráca užitočné vlastnosti.

Zimné pneumatiky v AUTOTECHNE

O prezutie letných pneumatík na zimné sa postaráme v našom servise AUTOTECHNA BARÁNEK vo Zvolene. Naši mechanici vám okrem samotného prezutia skontrolujú kvalitu pneumatík a vyvážia kolesá, aby malo auto ideálne jazdné vlastnosti. Taktiež vám vieme ponúknuť možnosť uskladnenia kolies, aby vám doma nezaberali miesto.

Kontakt na servis AUTOTECHNA BARÁNEK

Return to top of page