Skip links

Manuálna alebo automatická klimatizácia: Aké sú rozdiely a ktorú vybrať?

Manuálna alebo automatická klimatizácia: Aké sú rozdiely a ktorú vybrať?

Bez klimatizácie v aute si už mnoho šoférov ani nevie predstaviť život – ponúka ju väčšina aj tých lacnejších automobiliek. Nie je však klimatizácia ako klimatizácia – pri výbere auta sa môžete stretnúť s viacerými druhmi, ktoré sa líšia komfortom, ale aj cenou. Ako si teda vybrať správnu klimatizáciu v aute?

Manuálna klimatizácia

V lacnejších a starších autách sa môžete najčastejšie stretnúť s manuálnou klimatizáciou. Táto klimatizácia je lacnejšia, no bohužiaľ, prináša aj niekoľko nevýhod. Šofér musí manuálne nastaviť teplotu vzduchu, ktorá sa púšťa do interiéru auta a tiež rýchlosť ventilátora. Ak sa auto príliš vychladí, musí ju zas manuálne znížiť alebo klimatizáciu vypnúť. Problémom je, že táto klimatizácia pracuje stále na 100 percent a vodič ju reguluje len tým, že do nej primiešava teplý vzduch. To je značne neefektívne, viac zaťažuje motor auta a podpíše sa aj na jeho spotrebe.

Automatická klimatizácia

Automatická klimatizácia je o niečo drahšia a využíva pokročilejší systém. Ten robí prakticky všetko za vodiča, ktorý si len nastaví požadovanú teplotu v aute. V interiéri aj exteriéri sa nachádza viacero snímačov, ktoré merajú jeho teplotu a podľa toho regulujú teplotu vzduchu, ktorý vpúšťajú dnu. Ak sa napríklad vonku oteplí, alebo začne do auta svietiť priame slnko, automatická klimatizácia začne sama viac chladiť. Ak začne byť v aute príliš chladno, klimatizácia teplotu zníži.

Moderné automatické klimatizácia dokážu pomocou vonkajších senzorov rozoznať aj znečistenie vzduchu prachom, peľom alebo inými čiastočkami. V takom prípade sa automatický prepnú na vnútornú cirkuláciu. Ak to podmienky dovoľujú, mieša vonkajší a vnútorný vzduch, aby sa nestal vydýchaným.

Výhodou automatickej klimatizácie je aj to, že šetrí motor auta. Nemecký portál ADAC testoval spotrebu pri automatických a manuálnych systémoch na Škode Octavia. Ukázalo sa, že automatická klimatizácia zvýšila spotrebu auta v priemere o 6%, zatiaľ čo pri manuálnej to bolo až o tretinu viac.

Dvoj, troj a štvorzónová klimatizácia

Pri výbere auta sa môžete stretnúť aj s pojmom dvoj alebo viac zónová klimatizácia. Opäť ide o modernejší systém, ktorý dokáže nastaviť teplotu v aute pre každého pasažiera osobitne. To padne vhod, ak napríklad šofér preferuje inú teplotu ako pasažieri. Taktiež je ale vhodná na rozdielne chladenie vpredu a vzadu – keďže na prednú posádku svieti cez čelné sklo priame slnko, potrebujú silnejšiu klimatizáciu. Niektoré automatické klimatizácie sa dokážu automaticky postarať aj o tento problém – snímajú smer dopadu lúčov a podľa toho nastavujú teplotu inak v jednotlivých častiach auta.

Ako teda vybrať klimatizáciu?

Ak kupujete auto a rozhodujete sa medzi manuálnou a automatickou klimatizáciu, odporúčame vám tú automatickú. Pre šoféra je pohodlnejšia, zvyšuje komfort všetkých pasažierov a tiež šetrí palivo. Manuálnu klimatizáciu si vyberte v prípadoch, ak chcete ušetriť alebo ak budete autom jazdiť skôr kratšie trasy.

Return to top of page